2017.11.29.
Megkezdődött a „Proaktív exportorientációjú K+F tevékenység a Jármű Zrt-nél”
A magyar tulajdonú, 1916-ban alapított Jármű Zrt. megkezdi kutatási-fejlesztési projektjének megvalósítását. Társaságunk fő profilja a vasúti személykocsik belső szerelvényeinek gyártása, jellemzően alumínium szerkezetekből. Termékkörünk a modern poggyásztartó, információs panelek, üveg válaszfalak, asztalok, szeméttartók, ablakok, ajtók. Társaságunk expanzív divíziója az ajtó- és ablak mozgatástechnika, digitális vezérlések, elektronikai berendezések fejlesztési és szerelési részlege. Az eredményességet és a minőséget modern termelőeszközök mellett, a jól képzett szakember és szakmunkás gárda biztosítja.
Az eloxálási technológia fejlesztése hazánkban – főként a felhasználható anyagok, és technológia miatt – nehézkes. Az iparágra jellemző lassú átfutási idő, valamint a nagy szériás gyártás miatt nem cél nemzetközi szinten sem az újítások keresése. Az alkalmazott technológia 6 méteres kádakkal épült, a hagyományos natúr anódos oxidrétegek előállítása mellett lehetőség van elektrolitikusan színezett (gyakorlatilag szinte kizárólag fekete színű) termékek előállítására, s igen jelentős mennyiségben történik pórustömítés nélküli vékony anódos oxidréteg kialakítása a porszórás előtti átmeneti rétegként.
Jelen projekt célja az eloxálás proaktív fejlesztése. Új eljárással ragasztott üvegű ablakszerkezetek K+F fejlesztése, gyártási technológiájának meghatározása a cél. A ragasztáshoz szükséges az ELOXÁLÁSI technológia fejlesztése, porlakk technológiával párhuzamosan. A festőüzem fejlesztése, a kísérleti fejlesztések – a kutatás megvalósítása érdekében a beégető kemence űrméretének növelése, termeléstől elkülönülő gyártás megvalósítása, egyedi darabok felületkezelésének lehetőségének megteremtése.
A projekt 368,07 millió forint támogatás segítségével 698,84 millió forintos beruházás valósul meg.
A projekt során létrehozott technológiai eljárás, inputok, jelenleg ismert problémák hatékony megoldása a cél. Ennek eredményeképp létrejön egy olyan folyamat, amely best practice megoldást jelent az iparágban. A kutatás-fejlesztés során olyan – minőségében jobb és tartósabb – felületkezelt termékek jöhetnek létre, amelyek értékesítése az alacsonyabbá váló önköltség miatt versenyképes. a meglévő technológiák hiányosságainak kiküszöbölésére vonatkozó, illetve optimálisabb működéséhez szükséges problémák megoldása.
A projekt a tervek szerint valósult meg. A projekt által kitűzött célok, eredmények eléréséhez – előre nem tervezett ingatlan beruházást, átalakítást kellett végrehajtanunk (porlakkozó üzem helység átalakítása, új gázhálózat, elektromos hálózat, új laborhelység, valamint ragasztó műhely kialakítása a szabványok előírásai alapján), valamint eloxáló soron hűtőberendezés és kádak cseréje történt az optimalizált eloxálási eljárás megvalósítása érdekében. A ragasztási minősítés megszerzése, a technológia auditálása biztosítja az eljárással előállított termékek eladhatóságát.
A kutatás eredményeképp olyan eloxálási technológia jött létre, amely mind költséghatékonyság, mind átfutási idő tekintetében jobb a fejlesztés előtt ismert és alkalmazott technológiánál. Alkalmazása versenyelőnyt jelent a kis- és közepes-szériás termelési mennyiség esetén a jelenlegi üzemméretre vetítve. Potenciális piacnyitást eredményezett – új vevői partnerek – a jelenleg gyártott termékek minőségének javulásával, az egyes részelemek egyedi fejlesztésével. A fejlesztett technológiával és az inputok vizsgálatával minőségi és hatékonysági javulást értünk el, ezáltal a gyártási költséghatékonyság fejlődött.
A festőüzem fejlesztése, a kísérleti fejlesztések – a kutatás megvalósítása érdekében a beégető kemence űrméretének növelése, termeléstől elkülönülő gyártás megvalósítása, egyedi darabok felületkezelésének lehetőségének megteremtése szintén a projekt beruházásában materializálódott.
Sajtóközlemény